Projekt OSIgurajmo im JEdnaKost 4 sufinanciran je sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda, a vodi ga Grad Osijek zajedno s partnerima.Projektom je omogućena stručna podrška pomoćnika u nastavi učenicima s teškoćama u razvoju, kojima su najpotrebniji.
Cilj je projekta osigurati uvjete za poboljšanje inkluzivnog obrazovanje djece s teškoćama u razvoju pružanjem podrške i potpore na područjima učenja, socijalizacije i emocionalnog funkcioniranja putem uvođenja pomoćnika u nastavi. Brojna istraživanja potvrđuju kako su upravo pomoćnici u nastavi najbolji oblik izravne potpore učenicima s teškoćama pri svladavanju nastavnoga gradiva i socijalnih barijera na putu prema samostalnosti i ravnopravnosti.Svojim će radom pomoćnici u nastavi pružati potporu emocionalnom razvoju učenika s teškoćama, pomoći pri poboljšanju njihovih obrazovnih postignuća i kompetencija te biti konstantna podrška pri razvijanju njihovih socijalnih vještina. Također će doprinijeti njihovu osamostaljivanju i ravnopravnom uključivanju u društvo.
Projekt “OSIgurajmo im JEdnaKost 4” provodi se od 1. rujna 2017. i trajat će do 15. kolovoza 2021. godine. Centar za autizam uključen je u projekt od travnja 2019.
Više informacija o samom projektu dostupno je na službenoj stranici: http://osigurajmoimjednakost.com.
Pomoćnike u vrtiću osigurava Grad Osijek na temelju zahtjeva koji zajedno s potrebnom dokumentacijom podnosi Centar.
Uloga pomoćnika u vrtiću podrazumijeva:
Pomoćnik vodi, educira i prati dijete uz stručnu podršku i pomoć odgojitelja, s ciljem poticanja djetetova razvoja.
Centar za autizam uključen je u projekt od ožujka 2019.
TCA (Transnational cooperation activity) seminar s temom: Step into Strategic Partnerships on Inclusion within Erasmus+ YOUTH IN ACTION, održan j e u Berlinu u Njemačkoj od 1.3. do 7.3.2020. Na seminaru je sudjelovalo 16 osoba iz različitih zemalja EU, a među njima, kao jedini predstavnik iz Hrvatske naša prof.soc.ped. Karolina Burek Bilokapić . Sudjelovanje na seminaru financirala je AMPEU, Zagreb (prema provedenom natječaju iz siječnja 2020).
Svrha ovog seminara u organizaciji njemačke nacionalne agencije je osposobljavanje sudionika za razvoj projektne prijave za Ključnu aktivnost 2 – Strateška partnerstva u okviru Erasmus+ programa.
Seminar je sudionicima omogućio razvijanje projektnih ideja na temu seminara te olakšao pronalazak potencijalnih partnera za provođenje osmišljenih projekata.
Kroz vrlo intenzivan trening sudionici su imali priliku unaprijediti svoja znanja o ključnim fazama u planiranju ideje projekta, učinku, dizajniranju aktivnosti, provođenju i nadgledanju realizacije samog projekta te na kraju pristupima i mogućnostima diseminacije.
Volonterstvo (volontiranje, volonterski/dobrovoljni rad) u najširem značenju podrazumijeva rad pojedinca na dobrobit drugih pri čemu je njegovo djelovanje slobodno odabrano, neprofitno i bez financijske dobiti.
Volonter je osoba koja dragovoljno i besplatno obavlja neki rad ili aktivnost izvan svog redovitog zanimanja u određenoj trajnosti za dobro drugih osoba, neke zajednice ili društva općenito. Zakonom o volonterstvu (NN 58/2007) volontiranje je prepoznato kao aktivnost koja dovodi do poboljšavanja kvalitete života, do aktivnog uključivanja osoba u društvena zbivanja te do razvoja humanijega i ravnopravnijega demokratskog društva.
Prema Europskom manifestu o volontiranju, volontiranje je aktivnost koja se poduzima:
Općom deklaracijom o volonterstvu volontiranje je jedan od kamena temeljaca civilnoga društva, jer oživljava najplemenitija stremljenja čovječanstva zauzimanje za mir, slobodu, mogućnost izbora, sigurnost i pravičnost za sve ljude.
Zašto volontirati u našem Centru?
HVALA TI…
PROFESIONALNA PODRŠKA ZA CENTAR ZA AUTIZAM OSIJEK
Projekt suradnje s mentorima iz srodne ustanove u svrhu pomoći u radu učiteljima i odgojiteljima djece i učenika s poremećajem iz spektra autizma.
Ukratko o projektu
Dok su prostorni i materijalni uvjeti i kapaciteti Centra u koraku s najsuvremenijim svjetskim standardima i trendovima, nedostatak stručnoga kadra edukacijsko-rehabilitacijskog profila, s druge strane, predstavlja značajan problem. Prošle školske 2019./2020. godine čak 90% nositelja odjeljenja bilo je popunjeno kadrom učitelja razredne nastave, pedagoga ili profesora koji nemaju potrebna znanja niti iskustva u radu s djecom ili učenicima s PSA. Tekuće školske 2020./2021. godine postotak se smanjio na 60%, a preostalih 30% ove godine upotpunilo se pripravnicima kojima jednako tako nedostaje radno iskustvo i koji zahtijevaju stručne voditelje. Prevelik broj nositelja odjeljenja koji trebaju mentora u svom radu nije bilo moguće voditi od strane jednog stručnog suradnika zaposlenog u Centru. Iz ovoga je proizašla potreba Centra da se obrati za pomoć stručnjacima iz srodne ustanove te da se podučavanjem nestručnih djelatnika i pripravnika o osnovnim principima i znanstveno utemeljenim metodama rada obogati i usavrši rad s našom djecom i učenicima.
Specifičnosti osobina i potreba osoba s PSA zahtijevaju primjenu posebnih metoda rada, uvođenje alternativnih oblika komunikacije, primjenu strategija za kontrolu ponašanja te primjenu didaktičko-metodičkih postupaka prilagodbe odgojnih i obrazovnih sadržaja. Budući da su metode Treatment and Education of Autistic and Communication related Handicapped Children (TEACCH), Applied Behavior Analysis (ABA), Picture Exchange Communication System (PECS) u svijetu temelj i osnova rada s osobama s PSA, nužno je da one budu sastavni dio svakodnevnoga rada svakome od naših korisnika. Projektom je planirano da nas u tome stručno vode kolegice edukacijske rehabilitatorice s višegodišnjim iskustvom rada s ovom populacijom.
Projekt je započeo prvim sastancima s ravnateljicom Edit Lemal i djelatnicama Centra za odgoj i obrazovanje „Ivan Štark“ Majdom Kurbalić, Majom Radoš-Bučma te Renatom Šimeg u veljači 2020., a nastavio se u obliku brojanih predavanja, radionica, posjeta, svakodnevnom komunikacijom i timskim sastancima s našim djelatnicima.
Vrlo brzo su nastupili uspjesi u radu nositelja odjeljenja što je rezultiralo velikim napretkom u razvoju, radu, učenju i ponašanju naše djece i učenika. Ponosni smo na sve njih.
Projekt je primio financijsku pomoć iz HEP-ove donacije „Svjetlo na zajedničkom putu“. Srdačno zahvaljujemo što su dio naše sada osvijetljene priče.
Nadamo se da će se projekt nastaviti provoditi i u budućnosti kako bi jačali i rasli zajedno sa svim korisnicima i njihovim roditeljima/skrbnicima koji su nam povjereni.
PARTNERI NA PROJEKTU:
Centar za odgoj i obrazovanje „Ivan Štark“, Osijek
Agencija za odgoj i obrazovanje
HEP „Svjetlo na zajedničkom putu“
TRAJANJE PROJEKTA:
Veljača 2020. – Siječanj 2021.
Centar za autizam uključio se u projekt Primjena tehnologije 21. stoljeća za promociju komunikacije, obrazovanja i socijalnog uključivanja djece rane dobi s teškoćama u razvoju. Projekt se provodi u suradnji Unicefa, Edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta i Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Program će trajati 17 mjeseci, a početak je svibanj 2019. godine.
Glavni ciljevi programa su:
Predviđene programske aktivnosti uključuju: